Profesionálna dezinsekcia - likvidácia ploštíc

Najúčinnejšia metóda likvidácie ploštíc horúcou 200 ºC parou v kombinácii s chemickým postrekom

Likvidáciu ploštíc poskytujeme pre:
 • Rodinné domy a bytové domy
 • Ubytovacie zariadenia
 • Domovy sociálnych služieb
 • Kancelárie a firemné priestory
 • Prostriedky hromadnej dopravy

Ploštice sa stali v celosvetovom meradle novodobým závažným problémom, či už v ubytovacích zariadeniach alebo v domácnostiach. Sú to krv sajúce ľudské paraziti – k životu potrebujú len ľudskú krv. Ploštica posteľná spôsobuje po uštipnutí začervenané a svrbivé vyrážky a opuchy. Plošticiam nezáleží na čistote prostredia, ľahko sa prenášajú a navyše sa rýchlo rozmnožujú. V priebehu 3 mesiacov je schopná 1 dospelá samička odchovať celé generácie. Či už ste si ich priniesli domov v batožine z hotela, ubytovni, dopravného prostriedku alebo ich nevedome “zavliekla” do vašej domácnosti návšteva, je veľmi dôležité riešiť tento problém čím skôr a zavolať si na pomoc odborníkov na vykonanie dezinsekcie. Svojpomocné pokusy likvidácie ploštíc, voľne dostupnými chemickými prípravkami (nízke koncentrácie účinných látok) alebo rôznymi “babskými” spôsobmi sú neúčinné. Laickými pokusmi o vyničenie ploštíc si môžete tak celý problém s plošticami v konečnom dôsledku len zhoršiť.

Ako prebieha proces profesionálnej likvidácie ploštíc?

Doposiaľ najúčinnejšou metódou likvidácie – dezinsekcie ploštíc je použitie horúcej 200 ºC pary v kombinácii s profesionálnymi chemickými prípravkami. Po našom príchode vykonáme prehliadku objektu, vyhodnotíme stupeň infestácie (zamorenia) plošticami a v prípade potreby doporučíme potrebné opatrenia. Následne po objasnení o stave zamorenia, ošetrujeme horúcou parou miesta kde sa nachádzajú vajíčka ploštíc alebo by sa mohli vyskytovať (vyparujú sa posteľné konštrukcie, matrace, gauče, sedačky, nočné stolíky, poličky a pod.) Horúca para je produkovaná špeciálnym prístrojom pod tlakom až 10 barovPoužitie horúcej 200 ºC pary má pri likvidácii ploštíc nepopierateľný význam nakoľko sú vajíčka ploštíc odolné voči chemickým postrekom.  Po dôkladnom vyparovaní inkriminovaných miest je potrebné aplikovať chemický postrek, ktorého zloženie tvoria špeciálne profesionálne prípravky. Zastriekava sa posteľná konštrukcia, rošty, sedačka, špáry, priestor popri obvode stien, podlaha, nočné stolíky, skrine, inštalačné šachty a pod. Ploštice majú tendenciu sa rozliezať a preto je potrebné okrem infestovaných priestorov ošetriť chemickým postrekom celý objekt.

Dezinsekčné zásahy proti plošticiam vykonávame v zásade vždy dva-krát. V prípade potreby i viac-krát (silný stupeň zamorenia – ojedinelé prípady). Druhý dezinsekčný zásah opakujeme v lehote 12 – 16 dní po prevedení prvého zásahu. 

Úspešný proces likvidácie ploštíc závisí v nemalej miere i od prístupu samotného zákazníka. Každý prípad zamorenia objektu plošticami je vždy individuálny. Úspešné vyriešenie problému s plošticami patrí vždy do rúk odborníkom. Pred samotným zásahom je potrebné vykonať niekoľko kľúčových opatrení. Všetky potrebné informácie Vám radi poskytneme po telefóne.

Čo je Ploštica posteľná ?

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je parazit, ktorý sa živí výlučne krvou teplokrvných stavovcov, pričom uprednostňuje najmä ľudskú krv. Ploštice sú pre človeka veľmi obtiažny hmyz pretože sa rýchlo rozmnožujú, ľahko šíria a po uštipnutí spôsobujú nepríjemné alergické reakcie. Celosvetový nárast výskytu ploštíc sa v posledných rokoch stáva závažným problémom, ktorý odborníci a entomológovia často prirovnávajú k novodobej pandémii. Ploštica posteľná je bezkrídly hmyz. Telo má sploštené a oválne, červeno–hnedého zafarbenia. Dospelé, rozmnožovania schopné jedince dosahujú veľkosť 4 až 6 mm, pričom najmenšie (larvy prvého vývojového štádia) len 1 mm. Bežne sa dospelá ploštica dožíva 12 – 14 mesiacov, avšak v ideálnych podmienkach (pravidelná “potrava” a teplota prostredia 21 až 28 º C) dokáže prežiť až 18 mesiacov.

Ako sa šíria ploštice ?

Ploštice sa nešíria z dôvodu nečistoty alebo zanedbanej hygieny. Môžu sa objaviť v domácnostiach rôznych sociálnych, kultúrnych a spoločenských vrstiev. Ploštice si môžete nevedome preniesť domov, či už kabelke, cestovnej taške, topánkach ale aj s nábytkom z antikvariátu. Často je zaznamenaný výskyt ploštíc najmä v ubytovacích zariadeniach, či už v lacných robotníckych ubytovniach, alebo v luxusných hoteloch. Nezvyčajný nie je ani ich výskyt v dopravných prostriedkoch – vlaky, autobusy. Majte “oči na stopkách” ak sa zdržujete alebo prebývate v ubytovniach, hoteloch, internátoch môžete sa tak nevedome stať ich novým hostiteľom.

Ploštice majú tendenciu rýchlo preliezať do okolitých izieb alebo susedných bytov. Presúvajú sa cez inštalačné šachty – stupačky, špáry (okolo teplovodných potrubí) a cez rôzne netesnosti a škáry v stenách. Za priaznivého počasia, najmä v letných mesiacoch zvyknú preliezať i cez fasádu a spoločné balkóny.

Ako rýchlo sa rozmnožujú ploštice ?

Dospelá ploštica – reprodukcie schopná samička je schopná denne naklásť až 5 vajíčok. Vajíčka sú mliečnej farby o veľkosti makového zrnka. Povrch vajíčka je tvorený lepkavou membránou, čo umožňuje ploštici ich “prilepenie” na rôzne povrchy. Vajíčka kladie prevažne na tmavé a neprístupné miesta do konštrukcie postelí i gaučov, na matrace a na nábytok nachádzajúci sa v blízkosti postelí – nočné stolíky, obrazy, poličky, obklady a pod. V priebehu svojho života je ploštica schopná naklásť až do 500 ks vajíčok. Nymfy – larvy sa liahnu z vajíčok v priebehu 6 až 14 dní, v závislosti od teploty prostredia. Premena je nedokonalá, čo znamená, že sa z vajíčka vyliahne lezúca nymfa, ktorá ihneď vyhľadáva “potravu”. Larvy ploštíc sú malé (1 mm – prvé vývojové štádium), takmer priesvitné a voľným okom ťažko viditeľné. Do štádia dospelosti musia nymfy prekonať celkovo 5 vývojových štádií. Jedno vývojové štádium trvá 7 až 10 dní. Po každom prekonanom štádiu nymfy zvliekajú kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Po prekonaní posledného vývojového štádia sú dospelé jedince ihneď schopné rozmnožovania. “Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá bežne pri izbovej teplote 40 až 60 dní. Za optimálnych podmienok však dokáže dospelá samička behom jedného mesiaca odchovať v priemere až 60 nových jedincov. 

Vyhľadávanie potravy a satie krvi

Ploštica je svetloplachá čo znamená, že potravu vyhľadáva prevažne v noci. Svojho hostiteľa je schopná lokalizovať až na vzdialenosť 5 metrov na základe teploty, vydychovaného oxidu uhličitého a produktov potných ľudských žliaz. Dospelé ploštice vyhľadávajú potravu aj na väčšie vzdialenosti a sú schopné uraziť až 50 metrov za noc. Krvou nasaté ploštice sa ihneď vracajú naspäť do svojich úkrytov a po strávení krvi (2 – 5 dní) opäť vyliezajú hľadať potravu.  

Uštipnutie plošticou je charakteristické viacerými bodnutiami blízko seba v nepravidelnej, retiazkovej línii. Ploštice pri saní krvi vylučujú do rany anestetikum, ktoré spôsobuje alergické reakcie. Satie krvi trvá v závislosti od vývojového štádia zhruba 5 minút. Človek nemusí zaznamenať uštipnutie plošticou ihneď, alergická reakcia sa môže prejaviť neskôr vo forme zčervenalého a svrbivého lokálneho opuchu. U citlivejších ľudí môžu v miestach uštipnutia vznikať bolestivé a pálivé opuchy podkožného tkaniva a široké spektrum rôznych kožných anomálií. V ojedinelých prípadoch môže uštipnutie plošticou vyvolať i anafylaktický šok. Samotnú alergickú reakciu dokážu navyše vyvolať aj exkrementy (trus) ploštíc. Len asi u 5% ľudskej populácie nevyvoláva uštipnutie plošticou žiadne alergické prejavy.

plostica-stipance-ruka

Identifikácia výskytu ploštíc

Bežne sa ploštice zoskupujú v posteli alebo na nábytku nachádzajúceho sa prevažne v okruhu do 3 metrov od miesta kde pravidelne spávate. Všetky vývojové štádia ploštíc sa najčastejšie zhromažďujú v spoločných úkrytoch pod vplyvom vylučovaného agregačného feromónu. To však neplatí v čase kopulácie, kedy si dospelé oplodnené samičky vyhľadávajú nové úkryty pod vplyvom traumatickej kopulácie zo strany samčekov.

Príznaky výskytu ploštíc

 • trus (exkrementy) na posteľnej bielizni, matraci, nábytku, na stene atď.
 • svrbivé štípance
 • živé jedince – od lariev vo veľkosti 1 mm až po dospelé jedince veľké 4 až 6 mm
 • vajíčka vo veľkosti 1 mm, mliečnej farby podlhovastého tvaru
 • krvavé fliačky, stopy na posteľnej bielizni
 • exuvie – zvlečené kože nedospelých jedincov
 • v prípade silného zamorenia špecifický sladkastý zápach

Kde ich hľadať ?

 • na matracoch – najmä bočné steny matracov, zips a švýky
 • v posteľnej konštrukcii – rošty, čelo a čalúnené časti postele
 • nábytok v blízkosti postelí a gaučov – nočné stolíky, poličky, komody, obrazy a pod.
 • za obkladmi, tapetami, garnížou, podlahovými lištami a pod parapetami 
 • v rôznych štrbinách, fugách v stene a na nábytku v blízkosti postelí
Sme tu pre Vás 7 dní v týždni