PROFESIONÁLNA LIKVIDÁCIA PLOŠTÍC

ODBORNE • RÝCHLO • DISKRÉTNE
NON-STOP LINKA

Profesionálna dezinsekcia, likvidácia ploštice posteľnej horúcou 200 °C parou v kombinácii s chemickým postrekom

V súčastnosti sú ploštice v celosvetovom meradle narastajúcim problémom. V posledných desiatkach rokov zaznamenávame zvýšený výskyt ploštíc najmä v bytových domoch, hoteloch, rôznych ubytovacích zariadeniach, ale i v dopravných prostriedkoch a v objektoch, ktoré podliehajú zvýšenej migrácii ľudí. Výskyt ploštíc nie je vecou hygienických návykov, sú len otázkou prenosu. Ploštice sa živia ľudskou krvou, po uštipnutí spôsobujú nepríjemné svrbivé opuchy a rôzne alergické reakcie. Navyše sa ploštice rýchlo rozmnožujú a rozliezajú. Ak sa ploštice vyskytli vo vašej domácnosti, alebo Vám ich ako suvenír ponechala doma návšteva, je veľmi dôležité riešiť tento nepríjemný problém čo najskôr. Voľne dostupné prípravky a rôzne “babské recepty” sú neúčinné, alebo majú len krátkodobý účinok. V každom prípade preto odporúčame zavolať na pomoc špecializovaných odborníkov na prevedenie profesionálnej dezinsekcie.

Ako prebieha dezinsekcia ploštíc ?

Na likvidáciu ploštíc používame doposiaľ najúčinnejšiu metódu – vysokotlakovú 200 ºC paru v kombinácii s profesionálnymi insekticídnymi prípravky. Horúcou 200 ºC parou pod vysokým tlakom účinne likvidujeme vajíčka ploštíc, ktoré sú odolné voči pôsobeniu insekticídov a chemického postreku.  Parou ošetrujeme miesta, kde ploštice kladú vajíčka – posteľné konštrukcie, nočné stolíky, matrace, sedačky, komody, poličky a pod. Následne v ošetrovaných priestoroch aplikujeme celoplošne chemický postrek, ktorého zloženie tvoria vysoko aktívne profesionálne prípravky. Vzhľadom na biologickú aktivitu ploštíc (rýchle rozmnožovanie a rozliezanie), prevádzame dezinsekciu vždy v celej domácnosti. V prípade dezinsekcie ploštíc v ubytovacích zariadeniach je potrebné vykonať preventívny zásah i v susedných izbách.

Dezinsekčné zásahy proti plošticiam vykonávame 2-krát. Druhý zásah opakujeme v časovom odstupe 2 až 3 týždne. Po zbavení ploštíc navyše poskytujeme našim zákazníkom i preventívne zásahy zahŕňajúce monitoring výskytu ploštíc a preventívnu dezinsekciu za zvýhodnené ceny.

Čo je Ploštica posteľná ?

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je bezkrídly ektoparazit živiaci sa najmä ľudskou krvou. Pre plošticu je krv životne dôležitá, získava z nej všetky potrebné živiny. Telo ploštice je sploštené, vajcovitého tvaru, žltohnedého až červenohnedého zafarbenia. Dospelé jedince dosahujú veľkosť 5 až 6 mm, pričom nymfy prvého vývojového štádia merajú len 1 až 2 mm. Ploštica je svetloplachá, počas dňa sa môže ukrývať v posteliach, sedačkách, rôznych škárach v nábytku a pod. Aktívna je najmä v noci, ale spiaceho nič netušiaceho človeka môže napádať aj počas dňa. Po uštipnutí spôsobuje v mnohých prípadoch nepríjemné alergické reakcie. Priemerne sa ploštica dožíva 10 – 12 mesiacov. V ideálnych podmienkach, pri dostatku “obživy” a teplote 21 ºC až 28 ºC, je schopná prežiť až 14 mesiacov.

plostica-postelna

Koncom minulého storočia sme sa stretávali s výskytom ploštice len zriedkavo. V súčastnosti však celosvetový nárast výskytu ploštíc dosahuje pandemický rozsah a narastajúci globálny problém. Ploštica posteľná sa dokáže rýchlo adaptovať. V súčastnosti je rozšírená na všetkých kontinentoch, okrem Antarktídy. Prvé zmienky o plošticiach sú známe už zo starovekého Egypta.

Ako rýchlo sa rozmnožujú ploštice ?

Dospelá, oplodnená samička kladie denne 4 až 9 vajíčok, počas celého života priemerne 550 ks. Vajíčka majú veľkosť makového zrnka (1 až 2 mm) a sú belavej farby. Povrch vajíčka je obalený lepkavým sekrétom, ktorý umožňuje ich uchytenie na rôzne povrchy. Ploštica kladie vajíčka prevažne na tmavé a neprístupné miesta, napr. do konštrukcie postelí a sedačiek, na matrace a nábytok v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky, obklady a pod.) Nymfy sa liahnu z vajíčok v priebehu 6 až 14 dní, v závislosti od teploty prostredia. Premena je nedokonalá, čo znamená, že z vajíčka sa vyliahne lezúca nymfa, ktorá je schopná okamžite ciciať krv. Nymfy ploštíc majú po vyliahnutí veľkosť 1 až 2 mm. Pokiaľ nie sú nacicané krvou, sú svetlé až takmer priehľadné.

Do štádia dospelosti prekonávajú nymfy 5 vývojových štádií. Po každom prekonanom štádiu nymfy zvliekajú kožu (exuvie) a potrebujú čo najskôr nacicať čerstvú krv. Jedno vývojové štádium nymfy trvá 4 až 8 dní, v závislosti od teploty prostredia. Posledné nymfálne štádia ploštíc sa po nacicaní krvi premenia na dospelých jedincov schopných sa ihneď rozmnožovať. V dôsledku hladovania alebo premnoženia sa ploštice rozliezajú, čo býva častým problémom najmä v panelákoch a v rôznych ubytovacích zariadeniach.

Ako sa šíria ploštice ?

Aj napriek mnohým tvrdeniam, že sa ploštice šíria z dôvodu nečistoty a zanedbanej hygieny, výskyt ploštíc však nie je podmienený hygienickými podmienkami prostredia. Ploštice sa vyskytujú nezávisle od hygienického štandardu prostredia. Môžu sa vyskytovať v bytoch, domoch, hoteloch, ubytovniach, internátoch, nemocniciach, divadlách a sporadicky i v dopravných prostriedkoch. Odborníci sa zhodujú, že na vzrastajúci výskyt a šírenie ploštice posteľnej má priamy vplyv zvýšená migrácia obyvateľstva, genetická rezistencia na určité insekticídy, medzinárodný cestovný ruch a nevedomosť obyvateľstva o danej problematike.

Pokiaľ sa dezinsekcia voči plošticiam nerieši včas, najmä v bytových domoch, hoteloch, ubytovniach, internátoch a pod., môže tento problém v krátkej dobe prerásť do epidemických až endemických rozmerov. Ploštice sa presúvajú cez inštalačné šachty (stupačky), škáry okolo teplovodných a inštalačných potrubí a trhliny v stenách. Za priaznivého počasia, najmä v letných mesiacoch dokážu preliezať i cez vonkajšiu fasádu a spoločné balkóny.

Najčastejšie si ich ľudia z infestovaných miest môžu nevedome zavliecť do svojej domácnosti v batožine, odeve, kabelke, topánkach i nábytkom z antikvariátu. Majte “oči na stopkách” ak pravidelne zdržiavate alebo prebývate v ubytovniach, hoteloch, internátoch i zariadeniach sociálnych služieb. Môžete sa tak nevedome stať pre ploštice novým hostiteľom.

Cicanie krvi a alergická reakcia na uštipnutie plošticou

Ploštica dokáže zo svojho úkrytu vycítiť hostiteľa až na vzdialenosť 3 metrov. Na tykadlách má citlivé senzory, vďaka ktorým dokáže lokalizovať človeka podľa teploty ľudského tela, vydychovaného oxidu uhličitého a vylučovaných ľudských feromónov. U spiacej koristi cicajú ploštice krv prevažne na odhalených častiach tela a tam kde je koža najtenšia (ruky, nohy, krk, chrbát). Aj napriek tomu, že ploštica je svetloplachý tvor, spiaceho človeka môže napádať nielen v noci, ale aj počas dňa. V období hladovania sú ploštice schopné za obživou prekonať vzdialenosť až 50 metrov. Dospelé jedince sa nacicajú krvi v priebehu 10 až 15 minút, nymfa za 3 minúty. Krv sajú priamo z ľudských vlásočníc, ale môžu ju cicať i z poškodených tkanív. Nacicané ploštice sa vracajú do svojich úkrytov stráviť nasatú krv. Následne po strávení krvi, obvykle po 3 až 5 dňoch, ploštice opäť vyrážajú na lov.

Pre plošticu sú typické viaceré bodnutia blízko seba v nepravidelnej línii. Pri cicaní krvi ploštica vpúšťa do rany sliny obsahujúce enzýmy, ktoré majú anestetický účinok a vďaka nim si tak ploštica dokáže zabezpečiť nerušenú hostinu. Vplyvom enzýmov, ktoré vpúšťa ploštica do rany, človek nepociťuje uštipnutie ihneď. Alergická reakcia sa zvyčajne prejaví neskôr, v priebehu niekoľkých hodín. V mieste bodnutia vzniká obvykle začervenaná, silne svrbivá až pálivá vyrážka o priemere 4 až 7 mm. Neskôr sa môže zväčšiť do veľkosti 2 až 6 cm. Škriabaním vyrážky môže vzniknúť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá môže mať za následok vznikanie širokého spektra kožných anomálií a lézií. Vzniknuté vyrážky sa hoja 2 až 3 týždne. U citlivejších ľudí sa môže reakcie na uštipnutie plošticou prejavovať zvýšenou horúčkou, rozsiahlymi opuchmi a môže nastať i anafylaktický šok. Alergickú reakciu môže vyvolať aj samotný trus (exkrementy) ploštíc.

Na základe doterajších výsledkov vedeckých výskumov sa predpokladá, že ploštice neprenášajú žiadne infekčné ochorenia (ani HIV). Ploštice však spôsobujú zdravotné problémy ako sú nespavosť, podráždenosť, nočné mory, únava, halucinácie, depresie, astma, anafylaktický šok, anémia atď. U niektorých ľudí však nespôsobuje uštipnutie plošticou žiadne alergické prejavy (len asi 5% ľudskej populácie) a môžu byť tak nevedome ich stálymi hostiteľmi a šíriteľmi.

Príznaky výskytu ploštíc

 • začervenané svrbiace až pálivé štípance
 • trus (exkrementy) o priemere 1 až 2 mm, červenohnedej farby
 • živé jedince od lariev (1 až 2 mm) až po dospelé jedince (4 až 6 mm)
 • vajíčka vo veľkosti 1 – 2 mm, belavej farby
 • krvavé alebo hnedasté škvrny na posteľnej bielizni
 • zvlečené kože nedospelých jedincov (exuvie)
 • v prípade väčšieho zamorenia špecifický sladkastý zápach

Kde hľadať a čo skontrolovať ?

 • matrace – skontrolujte najmä bočné steny matracov, zips a záhyby
 • posteľná konštrukcia – rošty, čelo postele a spodná časť postele
 • nábytok v blízkosti postele a gaučov, napr. nočné stolíky, poličky, komody, obrazy, atď.
 • obklady v okolí posteli, tapety, garníže, podlahové obvodové lišty, elektrické zásuvky (len sporadický výskyt) najmä v blízkosti postele
 • rôzne škáry na nábytku a podlahe, trhliny v stene a okolo teplovodných rozvodov
miesta-vyskytu-plostic
V PRÍPADE AKÝCHKOĽVEK OTÁZOK NÁS NEVÁHAJTE KONTAKTOVAŤ
NON STOP LINKA
plostica-icon-150x150