Hubenie ploštíc

Profesionálna dezinsekcia - likvidácia ploštíc

najúčinnejšia metóda ničenia ploštíc horúcou 200 ºC parou v kombinácii s chemickým postrekom

Likvidáciu ploštíc zabezpečujeme pre:
 • Rodinné domy a bytové domy
 • Ubytovacie zariadenia
 • Domovy sociálnych služieb
 • Kancelárie a firemné priestory
 • Dopravné prostriedky
Ploštice sú v celosvetovom meradle novodobým závažným problémom. Sú to krv sajúce ľudské paraziti, nezáleží im na stupni hygieny ani na čistote prostrediaPloštice potrebujú k životu len ľudskú krvVo vhodných podmienkach sa rýchlo rozmnožujú a v priebehu 3 mesiacov je schopná 1 samička odchovať celé generácie. Či už Vám ich nevedome “zavliekla” do Vašej domácnosti návšteva alebo ste si ich priniesli domov v batožine z hotela, ubytovni alebo z dopravného prostriedku, je veľmi dôležité riešiť tento problém čím skôr a zavolať si na pomoc odborníkov. Svojpomocné pokusy o zlikvidovanie ploštíc, voľne dostupnými chemickými prípravkami a rôznymi babskými spôsobmi, často končia fiaskom a celú situáciu len zhoršia.

Ako prebieha profesionálny zásah proti plošticiam ?

Doposiaľ najúčinnejšou metódou likvidácie ploštíc je použitie horúcej 200 ºC pary v kombinácii s chemickým postrekom. Po našom príchode prevedieme analýzu napadnutého objektu a vyhodnotíme stav a stupeň zamorenia plošticami. Vajíčka ploštíc sú odolné voči insekticídnym postrekom (postrek ich nezničí) a preto používame 200 ºC paru ako pomocnú metódu na zlikvidovanie zakuklených lariev ploštíc. Horúca para je produkovaná špeciálnym prístrojom s tlakom 10 barov. Je však veľmi dôležité aby bola použitá táto metóda správnym spôsobom. V prvom rade ošetrujeme horúcou parou miesta, v ktorých sa nachádzajú vajíčka ploštíc alebo by sa mohli vyskytovať (jedná sa najmä o posteľné konštrukcie, pohovky, gauče, nočné stolíky, matrace a pod.). Po dôkladnom ošetrení parou aplikujeme v zamorenom priestore špecifický insekticídny postrek ako aj v celom objekte “bariérovo” a po obvode stien. 

Každý prípad zamorenia objektu plošticami je vždy individuálny a v niektorých prípadoch si situácia vyžaduje opakovať dezinsekciu ploštíc i viac krát. Z praxe odporúčame vykonať i druhý zásah. Druhý dezinsekčný zásah opakujeme v lehote 7 – 21 dní po prevedení prvého zákroku.  Záruku na službu poskytujeme len po druhom zásahu.

Úspešnosť likvidácie ploštíc závisí v nemalej miere i od prístupu samotného zákazníka. Zo strany zákazníka sa jedná o vykonanie a dodržanie niekoľkých kľúčových opatrení pred a po samotnom zásahu. Úspešné vyriešenie problému s plošticami patrí do rúk odborníkom. Všetky potrebné informácie Vám radi poskytneme po telefóne.

Čo je Ploštica posteľná ?

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je parazit, ktorý sa živí výlučne krvou teplokrvných stavovcov, pričom uprednostňuje najmä ľudskú krv. Ploštice sú pre človeka veľmi obtiažny hmyz pretože sa rýchlo rozmnožujú, ľahko šíria a po uštipnutí spôsobujú nepríjemné alergické reakcie. Celosvetový nárast výskytu ploštíc sa v posledných rokoch stáva závažným problémom, ktorý odborníci a entomológovia často prirovnávajú k novodobej pandémii. Ploštica posteľná je bezkrídly hmyz. Telo má sploštené a oválne, červeno–hnedého zafarbenia. Dospelé, rozmnožovania schopné jedince dosahujú veľkosť 4 až 6 mm, pričom najmenšie (larvy prvého vývojového štádia) len 1 mm. Bežne sa dospelá ploštica dožíva 12 – 14 mesiacov, avšak v ideálnych podmienkach (pravidelná “potrava” a teplota prostredia 21 až 28 º C) dokáže prežiť až 18 mesiacov.

Ako sa šíria ploštice ?

Ploštice si môžete nevedome preniesť domov, či už kabelke, cestovnej taške, topánkach ale aj s nábytkom z antikvariátu. Predsudky a tvrdenia, že sa ploštice šíria z dôvodu nečistoty a zanedbanej hygieny sú nepravdivé a úplne mylné. Ploštice sa môžu vyskytnúť v domácnostiach rôznych sociálnych, kultúrnych a spoločenských vrstiev. Často je zaznamenaný výskyt ploštíc najmä v ubytovacích zariadeniach, či už v lacných robotníckych ubytovniach, alebo v luxusných hoteloch. Ničím nezvyčajný nie je ani ich výskyt v dopravných prostriedkoch, najmä vo vlakoch a autobusoch. Majte preto “oči na stopkách” ak sa zdržujete alebo prebývate v ubytovniach, hoteloch, internátoch i zariadeniach sociálnych služieb, môžete sa tak nechtiac stať ich novým hostiteľom.

plostica-postelna

Ploštice sa, či už v bytových domoch alebo v ubytovacích zariadeniach, v dôsledku ich premnoženia alebo nedostatku “potravy”,  často rozliezajú do okolitých izieb či susediacich bytov. Presúvajú sa cez inštalačné šachty (stupačky), špáry (okolo teplovodných potrubí) a škáry v stenách. Za priaznivého počasia, najmä v letných mesiacoch zvyknú preliezať i cez fasádu a spoločné balkóny.

Ako sa rozmnožujú ploštice ?

Dospelá, reprodukcie schopná samička, kladie denne 2 a 5 vajíčok na tmavé, neprístupné miesta. Najčastejšie do koštrukcie postelí, matrace i na nábytok nachádzajúci sa v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky a pod.) Za celý život je jedna samička schopná naklásť 300 až 500 ks. Vajíčka sú podlhovasté, mliečnej farby vo veľkosti 1 mm a majú lepkavú membránu, čo umožňuje samičke ich “prilepenie” na rôzne povrchy. V priebehu 6 až 14 dní sa z vajíčok liahnu larvy – nymfy. Premena je nedokonalá, čo znamená, že sa z vajíčka vyliahne lezúca nymfa bez štádia zakuklenia, ktorá ihneď vyhľadáva “potravu”. Nymfa je malá (1 mm), voľným okom ťažko viditeľná.  Do štádia dospelosti musia ploštice prekonať celkovo 5 vývojových štádií. Jedno vývojové štádium trvá priemerne 10 dní, pričom po každom prekonanom štádiu zvliekajú kožu (exuvie) a nutne musia nasať čerstvú krv. Následne po prekonaní všetkých vývojových štádií, sú dospelé jedince ihneď schopné kopulácie (rozmnožovania). “Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá pri izbovej teplote priemerne 40 až 60 dní. Za optimálnych podmienok dokáže dospelá samička v priebehu jedného mesiaca odchovať až 60 nových jedincov. 

Vyhľadávanie potravy a satie krvi

Ploštica je svetloplachá čo znamená, že “obživu” vyhľadáva prevažne v noci. Svojho hostiteľa je schopná lokalizovať až na vzdialenosť 5 metrov na základe teploty tela, koncentrácie oxidu uhličitého a produktov potných žliaz človeka. Dospelé jedince vyhľadávajú “obživu” i na väčšie vzdialenosti a sú schopné uraziť až 50 metrov za noc. Satie krvi trvá v závislosti od vývojového štádia 3 až 15 min. Krvou nasaté jedince sa ihneď vracajú späť do svojich úkrytov, stráviť nasatú krv. Po strávení krvi, obvykle 3 až 5 dní, opäť vyliezajú hľadať “obživu”.

Pre plošticu sú typické viaceré bodnutia blízko seba v nepravidelnej línii. Ploštica pri saní krvi vylučuje do rany anestetikum, čiže človek nemusí pociťovať uštipnutie ihneď. Alergická reakcia sa prejavuje často neskoršie, bežne vo forme mierneho lokálneho opuchu v mieste uhryznutia, ktorý je začervenaný a svrbivý. Za vzniknutú alergickú reakciu je zodpovedný práve sekrét, ktorý vpúšťa do rany pri saní krvi. U citlivejších ľudí môžu v mieste uštipnutia vznikať bolestivé a pálivé opuchy podkožného tkaniva, rôzne kožné anomálie a neobvyklý nie je ani anafylaktický šok. Nepríjemnú alergickú reakciu môžu dokonca vyvolať aj exkrementy (trus) ploštíc. Len asi u 5% ľudskej populácie nevyvoláva uštipnutie plošticou žiadne alergické prejavy.

Pracujeme Po - Ne 08:00 - 21:00

Identifikácia výskytu ploštíc

Bežne sa ploštice zoskupujú v posteli alebo na nábytku nachádzajúceho sa prevažne v okruhu do 3 metrov od miesta kde pravidelne spávate. Všetky vývojové štádia ploštíc sa najčastejšie zhromažďujú v spoločných úkrytoch pod vplyvom vylučovaného agregačného feromónu. To však neplatí v čase kopulácie, kedy si dospelé oplodnené samičky vyhľadávajú nové úkryty pod vplyvom traumatickej kopulácie zo strany samčekov.

Kde ich hľadať ?

 • na matracoch – najmä bočné steny matracov, zips a švýky
 • v posteľnej konštrukcii – rošty, čelo a čalúnené časti postele
 • nábytok v blízkosti postelí a gaučov – nočné stolíky, poličky, komody, obrazy a pod.
 • za obkladmi, tapetami, garnížou, podlahovými lištami a pod parapetami 
 • v rôznych štrbinách, fugách v stene a na nábytku v blízkosti postelí

Príznaky výskytu ploštíc

 • trus (exkrementy) na posteľnej bielizni, matraci, nábytku, na stene atď.
 • svrbivé štípance
 • živé jedince – od lariev vo veľkosti 1 mm až po dospelé jedince veľké 4 až 6 mm
 • vajíčka vo veľkosti 1 mm, mliečnej farby takmer priesvitné podlhovastého tvaru
 • krvavé fliačky, stopy na posteľnej bielizni
 • exuvie – zvlečené kože nedospelých jedincov
 • v prípade silného zamorenia špecifický sladkastý zápach