Hubenie ploštíc

Odborná likvidácia Ploštice posteľnej

plostica_logo

Dezinsekcia, likvidácia ploštice posteľnej za použitia profesionálnych biocídnych prípravkov a horúcej 200 ºC pary.

earth-friendly-logo

Doposiaľ najúčinnejšou metódou likvidácie ploštíc je použitie horúcej 200 ºC pary v kombinácii s chemickým postrekom. Samotný profesionálny zásah – dezinsekcia ploštíc, sa dá rozdeliť na tri fázy. V prvej fáze zákroku prevedieme analýzu objektu a určíme stupeň zamorenia. Následne likvidujeme vajíčka ploštíc horúcou 200 ºC parou a nakoniec ošetrujeme priestor špecifickým insekticídnym postrekom, ktorý likviduje živé jedince ploštice posteľnej.

Ploštice likvidujeme v bytoch, rodinných domoch, firmách, hoteloch a iných ubytovacích zariadeniach.

plostica-postelna

Ako prebieha profesionálny zákrok proti plošticiam ?

Po našom príchode si prezrieme celý objekt a vyhodnotíme stav a stupeň zamorenia plošticami. Podľa stavu zamorenia zvolíme vhodnú kombináciu profesionálnych biocídnych prípravkov a koncentráciu chemického postreku.

Horúca 200 °C para je produkovaná špeciálnym prístrojom. Vyparujú sa miesta kde ploštice kladú vajíčka alebo by sa mohli vyskytovať (posteľné konštrukcie, nočné stolíky, gauče, pohovky, matrace atď.) Horúca para ničí po priamom zásahu i živé jedince ploštíc. Vzhľadom na skutočnosť, že vajíčka ploštíc sú veľmi odolné, resp. rezistentné voči väčšine chemických prípravkov zohráva práve použitie horúcej pary pri likvidovaní ploštíc veľký význam.

Po ošetrení horúcou parou nasleduje chemický – insekticídny postrek, ktorým sa v šetrnej miere ošetrujú najmä posteľné konštrukcie, nočné stolíky a nábytok nachádzajúci sa v blízkosti postelí. Zastriekavajú sa taktiež inštalačné šachty (“stupačky”), rôzne štrbiny na stenách a špáry okolo teplovodných potrubí. Postrek je nutné aplikovať v celom inkriminovanom objekte bariérovo a na podlahu po obvode stien.

Čo je Ploštica posteľná ?

Ploštica posteľná (Cimex lectularius) je parazit, ktorý sa živí výlučne krvou teplokrvných stavovcov, pričom uprednostňuje najmä ľudskú krv. Ploštice sú pre človeka veľmi obtiažny hmyz pretože sa rýchlo rozmnožujú, ľahko šíria a po uštipnutí spôsobujú nepríjemné alergické reakcie. Celosvetový nárast výskytu ploštíc sa v posledných rokoch stáva závažným problémom, ktorý odborníci a entomológovia často prirovnávajú k novodobej pandémii. Ploštica posteľná je bezkrídly hmyz. Telo má sploštené a oválne, červeno–hnedého zafarbenia. Dospelé, rozmnožovania schopné jedince dosahujú veľkosť 4 až 6 mm, pričom najmenšie (larvy prvého vývojového štádia) len 1 mm. Bežne sa dospelá ploštica dožíva 12 – 14 mesiacov, avšak v ideálnych podmienkach (pravidelná “potrava” a teplota prostredia 21 až 28 º C) dokáže prežiť až 18 mesiacov.

Ako sa šíria ploštice ?

Ploštice si môžete nevedome preniesť domov, či už kabelke, cestovnej taške, topánkach ale aj s nábytkom z antikvariátu. Predsudky a tvrdenia, že sa ploštice šíria z dôvodu nečistoty a zanedbanej hygieny sú nepravdivé a úplne mylné. Ploštice sa môžu vyskytnúť v domácnostiach rôznych sociálnych, kultúrnych a spoločenských vrstiev. Často je zaznamenaný výskyt ploštíc najmä v ubytovacích zariadeniach, či už v lacných robotníckych ubytovniach, alebo v luxusných hoteloch. Ničím nezvyčajný nie je ani ich výskyt v dopravných prostriedkoch, najmä vo vlakoch a autobusoch. Majte preto “oči na stopkách” ak sa zdržujete alebo prebývate v ubytovniach, hoteloch, internátoch i zariadeniach sociálnych služieb, môžete sa tak nechtiac stať ich novým hostiteľom.

plostica-postelna

Ploštice sa, či už v bytových domoch alebo v ubytovacích zariadeniach, v dôsledku ich premnoženia alebo nedostatku “potravy”,  často rozliezajú do okolitých izieb či susediacich bytov. Presúvajú sa cez inštalačné šachty (stupačky), špáry (okolo teplovodných potrubí) a škáry v stenách. Za priaznivého počasia, najmä v letných mesiacoch zvyknú preliezať i cez fasádu a spoločné balkóny.

Ako sa rozmnožujú ploštice ?

Dospelá, reprodukcie schopná samička, kladie denne 2 a 5 vajíčok na tmavé, neprístupné miesta. Najčastejšie do koštrukcie postelí, matrace i na nábytok nachádzajúci sa v blízkosti postelí (nočné stolíky, obrazy, poličky a pod.) Za celý život je jedna samička schopná naklásť 300 až 500 ks. Vajíčka sú podlhovasté, mliečnej farby vo veľkosti 1 mm a majú lepkavú membránu, čo umožňuje samičke ich “prilepenie” na rôzne povrchy. V priebehu 6 až 14 dní sa z vajíčok liahnu larvy – nymfy. Premena je nedokonalá, čo znamená, že sa z vajíčka vyliahne lezúca nymfa bez štádia zakuklenia, ktorá ihneď vyhľadáva “potravu”. Nymfa je malá (1 mm), voľným okom ťažko viditeľná.  Do štádia dospelosti musia ploštice prekonať celkovo 5 vývojových štádií. Jedno vývojové štádium trvá priemerne 10 dní, pričom po každom prekonanom štádiu zvliekajú kožu (exuvie) a nutne musia nasať čerstvú krv. Následne po prekonaní všetkých vývojových štádií, sú dospelé jedince ihneď schopné kopulácie (rozmnožovania). “Vývoj od vajíčka k vajíčku” trvá pri izbovej teplote priemerne 40 až 60 dní. Za optimálnych podmienok dokáže dospelá samička v priebehu jedného mesiaca odchovať až 60 nových jedincov. 

Vyhľadávanie potravy a satie krvi

Ploštica je svetloplachá čo znamená, že “obživu” vyhľadáva prevažne v noci. Svojho hostiteľa je schopná lokalizovať až na vzdialenosť 5 metrov na základe teploty tela, koncentrácie oxidu uhličitého a produktov potných žliaz človeka. Dospelé jedince vyhľadávajú “obživu” i na väčšie vzdialenosti a sú schopné uraziť až 50 metrov za noc. Satie krvi trvá v závislosti od vývojového štádia 3 až 15 min. Krvou nasaté jedince sa ihneď vracajú späť do svojich úkrytov, stráviť nasatú krv. Po strávení krvi, obvykle 3 až 5 dní, opäť vyliezajú hľadať “obživu”.

Pre plošticu sú typické viaceré bodnutia blízko seba v nepravidelnej línii. Ploštica pri saní krvi vylučuje do rany anestetikum, čiže človek nemusí pociťovať uštipnutie ihneď. Alergická reakcia sa prejavuje často neskoršie, bežne vo forme mierneho lokálneho opuchu v mieste uhryznutia, ktorý je začervenaný a svrbivý. Za vzniknutú alergickú reakciu je zodpovedný práve sekrét, ktorý vpúšťa do rany pri saní krvi. U citlivejších ľudí môžu v mieste uštipnutia vznikať bolestivé a pálivé opuchy podkožného tkaniva, rôzne kožné anomálie a neobvyklý nie je ani anafylaktický šok. Nepríjemnú alergickú reakciu môžu dokonca vyvolať aj exkrementy (trus) ploštíc. Len asi u 5% ľudskej populácie nevyvoláva uštipnutie plošticou žiadne alergické prejavy.

Identifikácia výskytu ploštíc

Bežne sa ploštice zoskupujú v posteli alebo na nábytku nachádzajúceho sa prevažne v okruhu do 3 metrov od miesta kde pravidelne spávate. Všetky vývojové štádia ploštíc sa najčastejšie zhromažďujú v spoločných úkrytoch pod vplyvom vylučovaného agregačného feromónu. To však neplatí v čase kopulácie, kedy si dospelé oplodnené samičky vyhľadávajú nové úkryty pod vplyvom traumatickej kopulácie zo strany samčekov.

Kde ich hľadať ?

 • na matracoch – najmä bočné steny matracov, zips a švýky
 • v posteľnej konštrukcii – rošty, čelo a čalúnené časti postele
 • nábytok v blízkosti postelí a gaučov – nočné stolíky, poličky, komody, obrazy a pod.
 • za obkladmi, tapetami, garnížou, podlahovými lištami a pod parapetami 
 • v rôznych štrbinách, fugách v stene a na nábytku v blízkosti postelí

Príznaky výskytu ploštíc

 • trus (exkrementy) na posteľnej bielizni, matraci, nábytku, na stene atď.
 • svrbivé štípance
 • živé jedince – od lariev vo veľkosti 1 mm až po dospelé jedince veľké 4 až 6 mm
 • vajíčka vo veľkosti 1 mm, mliečnej farby takmer priesvitné podlhovastého tvaru
 • krvavé fliačky, stopy na posteľnej bielizni
 • exuvie – zvlečené kože nedospelých jedincov
 • v prípade silného zamorenia špecifický sladkastý zápach

Často-krát je jednoduchšie nájsť stopy po zvliekaní lariev (exuvie) alebo ich trus, ako živé jedince, pretože sa dokážu dokonale ukrývať.

Ploštice sa veľmi rýchlo rozmnožujú a preto je dôležité zabezpečiť čo najskôr odbornú likvidáciu ploštíc skôr ako sa rozlezú a zamoria tak celý objekt.